Już w lipcu kolejny wyjazd do Peenemünde, a tam za kierownicą osoby niewidzące.

DSCN6019

5 marca 2015 odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Osób Niewidzących i Słabowidzących z Wolgastu w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych – Koło w Świnoujściu. Ze strony niemieckiej uczestnikami byli: Eckhard Priebe przewodniczący oraz Urschula i Klaus Dose. Stronę polską reprezentowała Anna Duczmańska przewodnicząca Koła Związku Niewidomych oraz członkinie.
Odebrałam gości sprzed Biblioteki Miejskiej przy ul. Piłsudskiego, skąd razem dotarliśmy do siedziby stowarzyszenia przy ul. Hołdu Pruskiego. Byłam przewodnikiem dla niewidomego Eckhard Priebe- przewodniczącego z Niemiec. Pierwszym pytaniem, jakie do niego skierowałam, było: Dlaczego tak lekko się mnie pan trzyma? W odpowiedzi usłyszałam, że on przez swoją dysfunkcję nie może być uciążliwy dla przewodnika, bo przewodnik jest jego wzrokiem. Szliśmy po naszych chodnikach, często musiałam mówić, aby uważał na nierówności.

Siedziba stowarzyszenia bardzo przyjazna, duże odnowione pomieszczenia w starej kamienicy przy ul. Hołdu Pruskiego. Przywitały nas przesympatyczne panie z Koła Polskiego Związku Niewidomych. Usiedliśmy przy dużym stole, z którego kusiły smakowite ciastka. Przy kawie i herbacie rozmawialiśmy o życiu codziennym osób niewidomych w Polsce i Niemczech. Rozmawialiśmy o pomocy, jaką udziela państwo swoim obywatelom. O wsparciu finansowym i osobowym, o działaniach osób niewidzących i osób ich wspierających. Różnice są dość smutne, bowiem wsparcie po stronie niemieckiej jest o wiele większe. Mówiliśmy o osobach niewidzących, które same funkcjonują w codziennym życiu. Życie ich jest w pewnym stopniu ograniczone, ale stwierdziliśmy, że niewidzący sami powinni burzyć te ograniczenia. Pan Eckhard Priebe jest tego dowodem. Mieszka sam. Sam sobie gotuje, sprząta, prasuje. Chodzi na zakupy. Nauczył się poruszać w mieście mając za przewodnika białą laskę. Nauczył się przy pomocy instruktora, mając do dyspozycji 60 godzin nauki poruszania się z laską. U nas osoby niewidzące mają do dyspozycji 3 godziny. Pan Eckhard Priebe mówił, że poruszanie się po jego rodzinnym mieście jest uciążliwe, gdy zachodzą zmiany lub gdy mają miejsce remonty drogowe. Powiedział, też że grupa taksówkarzy pomaga osobom niewidzącym poprzez oferowanie transportu na zakupy i z powrotem do domu. Rozmawialiśmy o corocznym Międzynarodowym Święcie Białej Laski, które jest organizowane zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.
U nich święto trwa tydzień, u nas organizatorzy zapewniają jeden dzień.

DSCN6021-1

Panie z Koła Polskiego Związku Niewidomych wspominały wyjazd do Peenemünde. Niewidzący i słabowidzący mieli możliwość prowadzić samochód, a dla bardziej odważnych do dyspozycji był motor. Wszystko to pod czujnym okiem instruktora.
W roku 2015 już w lipcu kolejny wyjazd do Peenemünde, a tam za kierownicą osoby niewidzące.

DSCN6023

Na zakończenie spotkania goście z Niemiec wpisali się do pamiątkowej księgi ważnych wydarzeń Koła oraz otrzymali ręcznie wykonane praktyczne prace.
Obie strony pełne są chęci dalszej współpracy oraz wspólnego pokonywania barier życia codziennego.

DSCN6020

Ja wiem, że wystarczy chcieć i mieć wokół życzliwych ludzi, a życie jest pełne niespodzianek.

Author: Aneta Zdybel