Bo, to wszystko ludzka rzecz!

To zdjęcie, dodało mi skrzydeł. Kolor dodał energii. Zaproszenie na kawę zaintrygowało mnie bardzo. Komentarz mówiący o mnie i mojej pracy podczas kampanii wyborczej dodał mi wiary w ludzi. Reakcja moich dzieci, bardziej dojrzała od mojej, dodała mi siły. Róża od Sławka ładnie pachnie. Rozmowa z byłą panią Poseł na Sejm RP wyznaczyła kierunek. A Agnieszki tekst – pisz bloga dał mi kopa.

W wyborach otrzymałam 109 głosów – to mało, ale najwięcej na liście nr 2.
Nie otrzymałam mandatu mimo równej walki. Mimo przedwczesnych gratulacji,
w wyborach wyszłam z tarczą. Nie na tarczy bo: eksperci NIK przejęli dokumentacje przetargu dotyczącą systemu liczenia głosów, bo ludzie chcą wyjść na ulice, bo absurd goni absurd. Bo w Świnoujściu było około 1,5 tys. nieważnych głosów.

Rozmawiając z ludźmi, czasami nieznajomymi, gdziekolwiek jestem, słyszę słowa otuchy, słyszę żal, że nic się nie zmieniło. Mówią, co z tego, że są drogi, chodniki wyremontowane, jak wiedzą, że miasto jest zadłużone. Co z tego, że nowy szpital lekarzom płaci 2 tys. za dyżur, gdy małym pacjentom podaje się witaminę C, na prośbę
o środek na silny ból – bo przecież symulują. Gdzie jest człowiek z jego marną pensją
w budżetowym zakładzie pracy, w jednostce miejskiej i dlaczego zwierzchnicy
nie szanują pracowników.

Poklepywanie się po plecach przyjaciół z wojska, emerytów wojskowych mi osobiście nie przeszkadza, bo prawo i dobry obyczaj im na to zezwala. Mnie przeraża, bezsilność ludzi biednych bez historii wojskowej, politycznej, którzy na to patrzą i nie wierzą własnym uszom i oczom.

Mimo wszystko zachowuję umiar, bo, to wszystko ludzka rzecz.

Paweł Potoroczyn autor książki „Ludzka Rzecz”, książki którą kończę czytać. Tematyka na początku mnie zniechęciła, bo dotyczy okresu wojennego, czego osobiście nie lubię. Ale ujmujące w niej jest filozoficzne podejście do życia mieszkańców wsi. Ich proste instynkty i potrzeba bycia, są znakomitym obrazem ludzkich zachowań. Ujmuje bezpośrednim przekazem uczuć, zapachu, strachu, lęku, miłości, tęsknoty.

Author: Aneta Zdybel